Vergunningsplicht groepsverzekeringen per 1 oktober 2025
Vanaf 1 oktober 2025 geldt er een vergunningsplicht voor groepsverzekeringen. Kijk wanneer dit geldt en wat dit voor verzekeringnemers en verzekerden betekent.
Belangrijk! Vergunningsplicht voor groepsverzekeringen per 1 oktober 2025
In maart 2024 heeft de Autoriteit Financiële Markten (AFM) een nieuwe interpretatie gepubliceerd over de regels voor groepsverzekeringen. Deze aanpassing volgt op een arrest van het Hof van Justitie van de EU. De nieuwe interpretatie kan gevolgen hebben voor bedrijven (verzekeringnemers) die – naast hun hoofdactiviteit – groepsverzekeringen aanbieden aan anderen, zoals hun klanten (verzekerden). We leggen u graag uit wat deze verandering inhoudt en wat dit voor deze bedrijven kan betekenen.
Wat verandert er?
Vanaf 1 oktober 2025 kan het zo zijn dat een verzekeringnemer een vergunning nodig heeft om een groepsverzekering aan te bieden. Dit geldt in bepaalde situaties, bijvoorbeeld:
- Als de verzekerden zelf mogen kiezen welke dekking of voorwaarden ze willen.
- Als de verzekeringnemer hiervoor een financiële prikkel krijgt, zoals provisie of een andere beloning.
Uitzonderingen op de vergunningplicht
De vergunningplicht geldt niet als de activiteiten vallen onder de vrijstellingsregeling van artikel 7 van de Wet op het financieel toezicht (Wft). Het is daarom van belang om tijdig te beoordelen of een verzekeringnemer onder deze vrijstelling valt, of dat aanpassingen nodig zijn.
Met behulp van onderstaand schema kunt u bepalen of er sprake is van een vergunningsplicht:

Meer informatie
Voor de volledige toelichting van de AFM verwijzen wij u naar hun website: AFM – Vergunningplicht groepsverzekeringen of bekijk de handige factsheet. Heeft u vragen en wilt u een passend advies ontvangen? Neem dan gerust contact op met onze specialisten. Houd er rekening mee dat het aanvragen van een vergunning bij de AFM minimaal 13 weken duurt.
Veelgestelde vragen
Wat is een groepsverzekering?
Een groepsverzekering is een verzekering die door één persoon of bedrijf wordt afgesloten voor een groep mensen of bedrijven, bijvoorbeeld voor hun klanten. De verzekeringsnemer sluit de verzekering af bij een verzekeraar en kan meerdere mensen of bedrijven op de polis bijschrijven als verzekerden.
Enkele voorbeelden van groepsverzekeringen:
- Een verhuisbedrijf dat een tijdelijke schadeverzekering regelt voor klanten tijdens de verhuizing.
- Een transportbedrijf dat een transportverzekering afsluit voor zijn opdrachtgevers.
- Een autoverhuurbedrijf dat een autoverzekering aanbiedt aan klanten die een auto huren.
De verzekeringnemer sluit de polis af en meldt de verzekerden aan bij de verzekeraar. De verzekerde betaalt (al dan niet via de verzekeringnemer) premie. De verzekering kan automatisch gelden voor alle deelnemers, of deelnemers kunnen bewust kiezen om mee te doen.
Wanneer is een verzekeringnemer met groepsverzekering vergunningsplichtig?
Een verzekeringnemer is vergunningplichtig als deze een groepsverzekering aanbiedt die voldoet aan beide van de volgende 2 voorwaarden. Er is sprake van een:
- keuzemogelijkheid voor de verzekerde
- vergoeding voor de verzekeringnemer
Wat wordt verstaan onder keuzemogelijkheid?
Er zijn 3 soorten keuzemogelijkheden die van toepassing zijn op de vergunningplicht:
- De verzekerde heeft een keuze om zich wel of niet te laten verzekeren.
- De verzekerde kan kiezen uit bepaalde aanvullende opties of het juist laten vervallen van opties binnen de aangeboden verzekering. Bijvoorbeeld als de verzekerde naast de standaarddekking de keuze heeft voor een ruimere dekking, een rechtsbijstanddekking, de looptijd en/of het verzekeren van aanvullende risico’s.
- De verzekerde heeft de keuze uit één of meerdere verzekeraars waar de verzekeringnemer een verzekering kan afsluiten.
Wat wordt bedoeld met vergoeding?
Er is sprake van een vergoeding als de verzekeringnemer een financieel voordeel behaalt. Het gaat daarbij niet om het doorberekenen van de premie en (administratie)kosten. Dat wordt niet gezien als vergoeding. Wij zien daarnaast dat veel groepsverzekeringen als ‘service’ aan de klant worden aangeboden. Wij vinden dat er geen sprake is van een vergoeding als de ‘service’ wordt aangeboden zonder enig financieel voordeel.
Een ‘vergoeding’ is door het Europese Hof in zijn arrest als volgt geformuleerd, verwijzend naar de richtlijn Verzekeringsdistributie (art. 2, lid 1.9):
‘Een commissie, provisie of andere betaling, met inbegrip van economische voordelen van welke aard ook of enigerlei andere financiële of niet-financiële voordeel of stimulans, dat of die in verband met het verzekeringsdistributiebedrijf wordt aangeboden of verstrekt’.
Kortom: als een verzekerde dus de keuze heeft bij een verzekeringnemer en/of de verzekeringnemer berekent meer dan alleen premie en kosten, dan is sprake van vergunningplicht.
Wanneer is er sprake van een vergunningsplicht?
Er bestaat een uitzondering voor de vergunningplicht als de verzekeringnemer voldoet aan de eisen zoals gesteld in artikel 7 Vrijstellingsregeling Wet op het financieel toezicht (Wft). Denk daarbij aan een beperkte premie of als de verzekering een aanvulling op het product of de dienst is. Dan is de verzekeringnemer vrijgesteld van de vergunningplicht.